Linie kroplujące to wygodny sposób na pielęgnację roślin, która w dodatku daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, czasu i – przede wszystkim – wody. Jest znacznie bardziej efektywną alternatywą dla podlewania konewką lub wężem ogrodowym i doskonale sprawdza się w przypadku roślin o nieco większych wymaganiach lub wrażliwych na przesuszenie. Odpowiednia wilgotność podłoża przekłada się na zdrowy rozwój sadzonek i ich piękny wygląd, dlatego warto ją kontrolować. W naszym artykule przedstawiamy, jak podłączyć nawadnianie kropelkowe i jak działa system nawadniania kropelkowego. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, zapraszamy do przeczytania!
Jak zbudować nawadnianie kropelkowe i jak działa system nawadniania kropelkowego?
System nawadniania kropelkowego opiera swoje działanie na regularnym dostarczaniu wody wprost do strefy korzeniowej roślin. Węże wyposażone są w niewielkie otwory, z których woda wypływa porcjami w postaci kropli i zwilża podłoże, w którym rosną sadzonki. Niegdyś systemy te wykorzystywane były jedynie w profesjonalnych uprawach na dużą skalę, obecnie coraz częściej spotyka się je także w przydomowych ogrodach, szklarniach, a nawet balkonach. Pozwalają niemal w pełni zautomatyzować proces podlewania roślin, bez ryzyka ich przelania czy zbytniego przesuszenia. Częstotliwość oraz ilość wody można dostosować do etapu rozwoju i potrzeb roślin, a tym samym stworzyć im optymalne warunki do wzrostu.
Linie kroplujące to funkcjonalne, bezpieczne i bezobsługowe rozwiązanie, które występuje z opcją kompensacji ciśnienia lub bez kompensacji. System nawadniający z kompensacją ciśnienia posiada specjalne emitery, których zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia w wężu transportującym wodę. Ma to szczególne znaczenie na dużych obszarach uprawnych lub plantacjach, gdzie rzędy roślin są długie i istnieje większe ryzyko, że woda nie dotrze w odpowiedniej ilości do wszystkich sadzonek. Kompensacja ciśnienia jest zalecana także tam, gdzie występują nierówności terenu, a woda musi być dostarczona np. na wzniesienie.
Jak zbudować nawadnianie kropelkowe?
Zaletą wykorzystania linii kroplujących w ogrodzie, sadzie czy na plantacji bez wątpienia jest to, że ich montaż nie jest skomplikowany. Jak zbudować nawadnianie kropelkowe? Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego węża. W zależności od preferencji i potrzeb sadzonek, możemy wybrać rozwiązanie, które dozuje mniejszą lub większą ilość wody w ciągu godziny – od 1 do nawet 4 litrów. Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, to długość węża. Oczywiście jego długość dostosowujemy do długości rzędów roślin, tak aby każda sadzonka miała stały dostęp do wody. Linie kroplujące łączone są ze sobą za pomocą specjalnych złączek, a następnie podłączane do źródła wody.
Jak zbudować nawadnianie kropelkowe? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Jak zbudować nawadnianie kropelkowe, aby było jak najbardziej efektywne? Najlepiej, jeśli woda przed wprowadzeniem do instalacji jest przefiltrowana i pozbawiona pewnych pierwiastków (np. żelaza, miedzi), aby utrzymać jej wysoką jakość. Między przewodami dobrze jest zachować około 40-centymetrowy odstęp oraz dopilnować, aby otwory kroplowników znajdowały się z boku i nie dotykały podłoża, ponieważ może to doprowadzić do ich zapchania. Zastosowanie reduktora ciśnienia jest ważne, aby system nie uległ przeciążeniu i uszkodzeniu. Aby zautomatyzować działanie linii kroplującej, montuje się do niej także system sterowania, zawory elektromagnetyczne i wyłącznik nawadniania.
Jak montować linię kroplującą?
Przed instalacją linii kroplującej warto ustalić przebieg całego systemu. Dobrze, aby kroplownik znajdował się przy każdej sadzonce i zwilżał ziemię pod nią. Co więcej, pod uwagę należy wziąć także rodzaj gleby – bardziej piaszczyste podłoże wymaga intensywniejszego podlewania i może potrzebować gęstszego umiejscowienia kroplowników. Gleba powinna być bowiem zwilżona globalnie, w całej strefie korzeniowej rośliny, aby mogła ona czerpać pełnię korzyści z zastosowania tej metody nawadniania. Częstym błędem, który popełniany jest przy instalacji systemu kropelkowego jest długość linii kroplującej przewyższająca jej możliwości. Maksymalna długość linii jest ustalana przez producenta i wartości tej należy się trzymać, aby zapewnić równomierny transport wody i nie narażać sadzonek na jej niedobór.
A jak montować linię kroplującą na nierównym terenie? W przypadku montażu linii kroplującej na skarpie lub wzniesieniu, należy unikać sytuacji, w której woda w systemie musi przepływać nienaturalnie, np. pod górę. Najlepszym sposobem jest ułożenie instalacji wzdłuż wzniesienia, spiralnie, aby woda dotarła tam, gdzie powinna.
Jak zbudować i podłączyć nawadnianie kropelkowe? Podsumowanie
Wiesz już, jak montować linię kroplującą i jak podłączyć nawadnianie kropelkowe, aby działało maksymalnie wydajnie i było wsparciem w codziennej pielęgnacji sadzonek. Systemy podlewania z opcją automatyzacji to nieocenione wsparcie dla hodowców roślin, którzy dzięki niemu mogą oszczędzić czas, środki finansowe i wodę. Od odpowiedniej ilości dostarczonej wody może także zależeć obfitość plonów, więc zapewnienie optymalnego nawodnienia jest bardzo istotne. Niektóre gatunki roślin wymagają nawet kilkukrotnego podlewania w ciągu doby, co przy wykonywaniu tej czynności konewką lub przy pomocy zwykłego węża ogrodowego może być bardzo uciążliwe.
W naszym artykule przedstawiliśmy podstawowe wskazówki na temat tego, jak montować linię kroplującą, aby nie musieć się martwić o prawidłową wilgotność gleby i dobrą kondycję uprawianych roślin. Instalacje nawadniające to popularne rozwiązanie, które sympatyków znajduje nie tylko wśród rolników, plantatorów, sadowników i właścicieli szkółek, ale także hobbystów i miłośników domowej zieleni.