Przejdź do treści

Jaki wąż do nawadniania kropelkowego wybrać i jakie ciśnienie do linii kroplującej jest odpowiednie?

Nawadnianie kropelkowe to sprytny sposób na niemal bezobsługowe podlewanie roślin. Linie kroplujące są szczególnie chętnie wybierane przez właścicieli dużych obszarów uprawnych, zajmujących się produkcją roślin na szeroką skalę, jednak coraz częściej spotykane są także w prywatnych ogrodach i na działkach rekreacyjnych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów nawadniania kropelkowego – z kompensacją ciśnienia i bez kompensacji. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety oraz mogą spełnić oczekiwania użytkowników w zależności od różnych czynników. Największym atutem wykorzystania linii kroplujących jest zautomatyzowanie procesu nawadniania roślin oraz dostarczanie im odpowiedniej ilości wody prosto do strefy korzeniowej.

Zastanawiasz się, jaki wąż do nawadniania kropelkowego wybrać i jakie ciśnienie do linii kroplującej zastosować? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania.

Rodzaje linii kroplujących – z kompensacją i bez

Działanie linii kroplujących polega na dostarczaniu wody wprost do rośliny. Na systemy nawadniające składają się specjalne, elastyczne węże z otworami, z których woda wypływa w postaci kropli. Odpowiednia metoda podlewania ma wpływ na prawidłowy rozwój sadzonek. Dozowanie wody w małych ilościach i w odpowiednich odstępach czasu jest kluczem do efektywnej uprawy i zachowania roślin w dobrej kondycji.

Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia posiada dodatkowe emitery, których zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia w wężu. Zastosowanie emiterów pozwala na równomierny transport wody nawet na bardzo dużych odległościach – także na niejednolitym, pagórkowatym terenie. System kroplujący bez kompensacji polecany jest więc tam, gdzie rzędy roślin nie są zbyt długie, a teren jest równy.

Jaki wąż do nawadniania kropelkowego wybrać?

Przy wyborze węża do nawadniania kropelkowego pod uwagę należy wziąć kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim, typ uprawy oraz rodzaj roślin, ponieważ różne gatunki mają różne potrzeby. Sadzonki, które wymagają obfitego podlewania, mogą potrzebować wykorzystania węży o większej wydajności, czyli takich, które w ciągu godziny dostarczają większą ilość wody. Co więcej, w przypadku roślin bardziej wrażliwych na przesuszenie podłoża, zalecany jest również montaż emiterów do kompensacji ciśnienia. Ma to szczególne znaczenie, jeśli teren uprawy jest rozległy i nierówny. Wtedy ryzyko niedostarczenia optymalnej ilości wody jest większe, a to może przełożyć się na rozwój roślin.

Mniej wymagające rośliny, zwłaszcza, jeśli rosną na niewielkiej i równej powierzchni, mogą mieć mniejsze potrzeby względem nawadniania. W ich przypadku zwykle wystarczające okazują się linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia. Tego typu systemy podlewania doskonale nadają się także do przydomowych ogrodów, szklarni czy tuneli.

Drugi czynnik warty przemyślenia to rodzaj gleby. Gleby gliniane mogą absorbować więcej wody, co zmniejsza wydajność węża. Gleby piaszczyste natomiast wymagają intensywniejszego nawadniania. Decydując się na dany rodzaj węża do linii kroplującej, należy także wziąć pod uwagę panujący klimat. Rzadkie występowanie opadów atmosferycznych może sprawić, że system nawadniający będzie intensywnie eksploatowany.

W ofercie DonKwiat znajdziesz niezawodne węże do linii kroplujących, które zostały zaprojektowane tak, aby spełnić wymagania uprawowe różnych typów roślin. W asortymencie posiadamy węże o różnej wydajności – podające od 1,6 do 4 litrów wody na godzinę. Cechują się one niezwykłą wytrzymałością oraz elastycznością, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy zginanie. Na ich długą żywotność nie mają wpływu silne promieniowanie słoneczne czy niskie temperatury. Posiadamy zarówno linie kroplujące z kompensacją ciśnienia, jak i bez kompensacji.

Jakie ciśnienie do linii kroplującej jest odpowiednie?

Wiesz już, jaki wąż do nawadniania kropelkowego będzie najlepszy i czym się kierować przy jego zakupie. To, jakie ciśnienie w linii kroplującej ustawić, jest równie ważne. Zalecane ciśnienie w wężu wynosi od 1 do 3 barów i uznawane jest za optymalne dla odpowiedniego przepływu wody w systemie. Należy pamiętać, że zbyt niskie ciśnienie może prowadzić do nierównomiernego kropelkowania, co skutkuje niedostatecznym nawodnieniem niektórych roślin. Zastosowanie zbyt wysokiego ciśnienia grozi natomiast zbyt dużą ilością wody wypływającą z otworów, czego konsekwencją może być nie tylko przelanie roślin, ale także uszkodzenie systemu ze względu na jego przeciążenie. Utrzymanie stałego ciśnienia pomaga zapobiegać zużyciu i uszkodzeniom węży oraz emiterów.

Jeśli potrzebujesz dokładnych pomiarów ciśnienia w systemie nawadniania kropelkowego, możesz zainstalować manometr. Pomoże regularnie monitorować ciśnienie i korygować je, w razie takiej konieczności.

Niezwykle istotna jest także jakość wody, która przepływa przez węże nawadniające. Woda powinna być przefiltrowana, ponieważ ewentualne zanieczyszczenia mogą prowadzić do zatkania emiterów i obniżenia wydajności systemu. Regularnie sprawdzaj i czyść filtry, aby zapobiec zatkaniu i utrzymać właściwy przepływ wody.

Jaki wąż do nawadniania kropelkowego wybrać i jakie ciśnienie do linii kroplującej jest odpowiednie? Podsumowanie

Nawadnianie kropelkowe to efektywny i popularny sposób na automatyczne podlewanie roślin. Jest chętnie wykorzystywany zarówno w dużych uprawach, jak i prywatnych ogrodach. Systemy te dzielą się na dwa typy – z kompensacją ciśnienia, które równomiernie rozprowadzają wodę na dużych odległościach i nierównym terenie, oraz bez kompensacji, odpowiednie dla mniejszych i płaskich obszarów.

Wybierając odpowiednie rozwiązanie, należy uwzględnić rodzaj roślin, typ gleby oraz panujący klimat. Optymalne ciśnienie w linii kroplującej, dobrej jakości woda oraz regularna konserwacja systemu zapewniają równomierne podlewanie i pomagają sadzonkom zachować zdrowie i piękny wygląd.

Koszyk zapytania